Remembrance services and parades are being held across the region over the coming days. Here is our guide to events you might want to attend.

DARLINGTON

PARADES: Sunday, service 10am at Holy Trinity Church, Woodland Road, parade at 10.45am to Cenotaph, at Memorial Hospital. Other parades at Cenotaphs around the borough including service at West Cemetery War Graves, 2.30pm. Two-minute silence on High Row, 11am, Saturday.

Loading article content

CHURCH SERVICES (all Sunday): 9.30am, Holy Family RC Church, Cockerton; 9.30am, St Mary’s Church, Cockerton Green; 10.30am, Cockerton Methodist Church; 10.30am, Bondgate Methodist Church; 10.30am, St Cuthbert’s Church; 10am, St Columba’s Church; 10.45am, Elm Ridge Methodist Church, parade service; 10.30am, Grange Road Baptist Church; 10.30am, Harrowgate Hill Methodist Church, Lowson Street; 10am, St James the Great Church; 10.45am, St Matthew’s and St Luke’s Church, Brinkburn Road; 10.45am, Northgate United Reformed Church; 10.30am, Pierremont Methodist Church; 10am, St Andrew’s Church, Haughton, joint service with Haughton Methodist Church, service followed by parade to Cenotaph for 11am.

DARLINGTON BOROUGH

MIDDLETON ST GEORGE: Sunday, 10am, St George Church of England Academy, followed by parade to war memorial and old St Laurence Church, 10.50am.

HEIGHINGTON: Sunday, 10.30am, St Michael’s Church.

HIGH CONISCLIFFE: Sunday, 10.30am, St Edwin’s Church.

HURWORTH: Sunday, 10.30am, All Saints CE Church.

SOUTH DURHAM

AYCLIFFE VILLAGE: Sunday, 3pm, St Andrew’s Church, service followed by wreath laying at war memorial in church grounds.

BARNARD CASTLE: Sunday, 10.45am, service at St Mary’s Parish Church, Newgate, followed by parade to war memorial at Bowes Museum for wreath laying and act of remembrance, 11.50pm.

BILLY ROW: Sunday, refreshments at The Green pub, 10.30am followed by service at war memorial, 11am.

BISHOP AUCKLAND: Sunday, 10.30am, wreath laying at war memorial in Market Place, followed by service at St Anne’s Church, 11.15am.

BISHOP MIDDLEHAM: Sunday, 10am, St Michael’s Church. Usual service followed by act of remembrance in churchyard, 11am.

BUTTERKNOWLE: Sunday, 10am, service at Lynesack Church followed by act of remembrance at village war memorial, 11am.

CHILTON: Sunday, 10am, service at St Aidan’s Church, followed by parade to war memorial for wreath laying.

COPLEY: Sunday, 11.15am, act of remembrance at village war memorial.

COUNDON: Sunday, 10am, service at St James’ Church followed by procession to war memorial for act of Remembrance, 11am.

CROOK: Sunday, 2pm, service at St Catherine’s Church followed by wreath laying at war memorial.

EASTGATE: Sunday, 10.30am, service at All Saints Church.

EGGLESTON: Sunday, normal Sunday service at 10am before remembrance service at 10.45am at Holy Trinity Church.

EVENWOOD: Friday, 10.40am, service at the Newhome Crescent memorial.

EVENWOOD: Sunday, 10.40am, service at Cornerstone Christian Centre and then on to village war memorial in cemetery.

FERRYHILL: Sunday, 9.30am, parade from Market Place to St Luke’s Church for service at 10am, followed by march to war memorial for service and wreath laying. In event of wet weather, parade will gather inside church hall.

FERRYHILL: Sunday, 10am to 2.30pm, Duncombe Cemetery Heritage Centre will be open for Remembrance Sunday, free admission.

FOREST-IN-TEESDALE: Sunday, 3pm, service at St James’ Church.

FROSTERLEY: Sunday, 10.30am, service at St Michael’s and All Angels Church.

GAINFORD: Sunday, 10.45am, service with wreath laying at village war memorial in St Mary’s Church.

HAMSTERLEY: Sunday, 10am, service at St James’ Church, followed by procession to war memorial.

HEATHERYCLEUGH: Sunday, 9am, service at St Thomas’ Church, in Cowshill.

LYNESACK: Sunday, 10am, service at Lynesack Church.

MICKLETON: Sunday, 10.30am, service at Laithkirk Church.

MIDDLETON-IN-TEESDALE: Sunday, 10am, service at St Mary’s Methodist Chapel, followed by procession to cenotaph and wreath laying at 10.45am.

MIDDRIDGE: Sunday, 11.45am at village hall, for service at war memorial.

NEWTON AYCLIFFE: Saturday, 11am, outside Boyes and Wilkinsons, on Beveridge Way, in the town centre, short service and two minute silence.

NEWTON AYCLIFFE: Sunday, 10.40am, Barnard Armoury Yard, parade will assemble and proceed to St Clare’s Church for short service and silence at 11am. Wreath laying, followed by a service within the church, then parade will return to Barnard Armoury Yard.

ROOKHOPE: Sunday, 3pm, service at war memorial.

SEDGEFIELD: Sunday, 10am, St Edmund’s Church. Service followed by wreath laying at the war memorial on the green.

SHILDON: Saturday, 10.30am, meet at end of Dabble Duck Industrial Estate for short parade to war memorial in Redworth Road.

SHILDON: Sunday, 10.30am, meet at bus station for parade to war memorial for two minute silence at 11am.

SOUTH CHURCH: Saturday, 11am, wreath laying at war memorial at St Andrew’s Church.

SPENNYMOOR: Sunday, 10.30am, whole town civic service at Spennymoor Town Hall, concludes with parade to war memorial for wreath laying and act of remembrance.

STANHOPE: Sunday, 10am, service at St Thomas’ Church.

STAINDROP: Sunday, 10.45am, service at St Mary’s Church.

STANLEY CROOK: Sunday, 8.30am, prayers and act of remembrance at St Thomas’ Church followed by wreath laying at war memorial.

ST JOHN’S CHAPEL: Sunday, 10.30am, service at St John the Baptist’s Church.

THORNLEY VILLAGE: Sunday, 9.30am, Holy Communion and service at St Bartholomew’s Church.

TOW LAW: Sunday, 10.30am, service at St Philip and St James’ Church followed by procession to war memorial at North Point.

TRIMDON GRANGE: Sunday, 6pm, St Alban’s Church. Service and wreath laying.

WEST AUCKLAND: Sunday, 3pm, war memorial on village green for service.

WEARHEAD: Sunday, 10.30am, service at war memorial.

WESTGATE: Sunday, 10.30am, service at war memorial.

WEST CORNFORTH: Sunday, 10am, Holy Trinity Church, followed by wreath laying at war memorial at 10.55am.

WEST CORNFORTH: Sunday, 6pm, service at West Cornforth Salvation Army.

WHITWORTH: Saturday, 11am, minute silence and wreath laying at the war grave. The church will hold an open day, 10am to 4pm that day.

WILLINGTON: Sunday, 3pm, wreath laying at the war memorial in Low Willington followed by procession to St Stephen’s Church.

WINSTON: Sunday, 9.30am. Remembrance service will be part of the normal Sunday service at St Andrew’s Church.

WINTERTON, SEDGEFIELD: Friday, 10.30am, St Luke’s Church, service held by Sedgefield Village Veterans, and silence at 11am.

WITTON-LE-WEAR: Sunday, 10.30am, Remembrance service in St Philip and St James’ Church.

WOLSINGHAM: Sunday, 10.45am, service at war memorial in Market Place.

WOODLAND: Sunday, 11.30am. act of remembrance at village war memorial.

NORTH DURHAM

ANNFIELD PLAIN: Sunday, meet 1.30pm for procession from Tesco car park to St Theresa’s Church for service at 2pm, followed by wreath laying in Annfield Plain Park at 2.45pm at Cenotaph.

BEAMISH: Sunday, service and wreath laying at war memorial, 1pm.

BOWBURN: Sunday, short service at Bowburn Mining Memorial, near entrance to Prince Charles Avenue from the A177, 10.45am.

BRANCEPETH: Sunday, service at St Brandon’s Church, 10.15am, followed by service at war memorial, 11.15am

CASTLESIDE: Sunday, service and wreath laying at war memorial in cemetery on Church Street, 3pm.

CHESTER-LE-STREET: Sunday, parade leaves Park View School, Church Chare, 10.40am, followed by service at Market Place war memorial.

CONSETT: Sunday, service at Christ Church, 9.45am, followed by parade from Parliament Street at 10.40am to war memorial in Medomsley Road for wreath laying at 11am.

COXHOE: Sunday, service in Village Hall War Memorial Garden, 10.45am. Friday, concert of remembrance in village hall, 7.30pm. Tickets £4 with £1 going to Royal British Legion.

CRAGHEAD: Sunday, service and wreath laying at Cenotaph, 10.45am.

DURHAM: Saturday, Festival of Remembrance concert at Durham Cathedral from 7pm. Sunday, service at Durham Cathedral, 10.15am, followed by parade starting from Palace Green and finishing at Millennium Place. Flypast at 11.40am.

EBCHESTER: Sunday, service at St Ebba’s Church, 10am followed by wreath laying at war memorial in church grounds.

GILESGATE: Sunday, service at St Giles Church, 9.45am, followed by act of remembrance at St Giles war memorial, 10.50am.

GREAT LUMLEY: Sunday, service at Christ Church, 10am, followed by act of remembrance at the Lychgate, Front Street, 11am.

GREENCROFT: Sunday, 11am services and wreath laying at Loud Bank and The Avenue war memorials.

HAMSTERLEY COLLIERY: Sunday, service and wreath laying at war memorial, 11am, followed by service at Christ Church, Low Westwood.

HORDEN: Sunday, parade leaves Horden Social Welfare Centre, 10.40am, for march to cenotaph in Memorial Park for act of remembrance, 10.55am, followed by Last Post and wreath laying.

IVESTON: Sunday, service and wreath laying at war memorial, 3pm.

LANGLEY PARK: Sunday, service and wreath laying, 11am at war memorial.

LEADGATE: Sunday, service and wreath laying at war memorial, Durham Road, 11am.

MEADOWFIELD: Sunday, parade leaves Royal British Legion Club, in Back John Street North, 10am, followed by service at St John’s Church and service at Brandon Village Cenotaph.

MEDOMSLEY: Sunday, service at Medomsley Methodist Church, Fines Road, 10am, wreath laying at war memorial, 11am, followed by gathering at Mary Magdalene Church for all faiths.

PELTON: Sunday, service at Holy Trinity Church, 6pm.

PETERLEE: Sunday, 10.30am gathering at Peterlee Central Club, Surtees Road for parade to cenotaph at St Cuthbert’s Church for 11am service.

QUARRINGTON HILL: Friday, service at community centre, 10.30am with children from Cassop Primary School.

SATLEY: Sunday, 10.15am, service at St Cuthbert’s Church.

SEAHAM: Sunday, 10.40am, parade leaves Tempest Road for march to cenotaph on Terrace Green for 11am service and wreath laying

SHERBURN HILL: Sunday, service at war memorial, 11am.

SHOTLEY BRIDGE: Sunday, service and wreath laying at War Memorial Cottages, 3pm.

SOUTH MOOR: Sunday, South Moor Memorial Park service with wreath laying, 10.45am.

STANLEY: Friday, service and wreath laying at Stanley Civic Hall, 11am. Sunday, service at St Andrew’s Church, 9.45am, followed by service at Cenotaph, 10.45am.

TANFIELD: Sunday, 9am service and wreath laying at St Margaret’s Church.

USHAW COLLEGE: Saturday, service of remembrance, reconciliation and peace, 4pm.

WEST RAINTON: Sunday, service at St Mary’s Church, 10.45am, will start inside church and finish at war memorial outside.

WHEATLEY HILL: Sunday, meet at Patton Walk, 10.15am for parade to All Saints Church with brass band and piper ahead of 10.45am service. Afterwards, parade to Wheatley Hill Cemetery for 11.40am ceremony including laying of 22 wreaths and Last Post.

TEESSIDE

BILLINGHAM: Sunday, parade will assemble in the car park of the Salutation Pub, Billingham at 10.15am and move off along Station Road at 10.30am for a service at the Cenotaph at 10.55am.

BOOSBECK: Sunday, act of remembrance at 2.30pm at war memorial, Boosbeck Cemetery, followed by service at St Aidan’s Church at 3pm. Monday, service at Lockwood Primary School Cenotaph, Boosbeck, 10.45am.

BROTTON: Sunday, service at 9.45am, St Margaret’s Church, Brotton, followed by act of remembrance at war memorial at 10.50am.

CARLIN HOW: Sunday, service and wreath laying ceremony, war memorial, 11.45am.

DORMANSTOWN: Sunday, service in All Saints Church, 10.45 am, followed by wreath laying. Parade of standards and social evening, 7pm at Ennis Square Social Club.

EASINGTON: Sunday, service at All Saints Church, 9am, followed by service and wreath laying, war memorial, 9.45am.

EGGLESCLIFFE: Sunday, service at Egglescliffe Parish Church, Butts Lane, 10am, followed by short service and wreath laying at Cenotaph at 10.55am.

ESTON: Sunday, parade will form up at Eston and California Youth Centre, 10.20am, leaving at 10.35am to arrive at war memorial, Eston Square at approx. 10.45am for service and wreath laying.

GRANGETOWN: Sunday, service at St Hilda’s Church, 9.30am, followed by act of remembrance and wreath laying, war memorial, 11am.

GUISBOROUGH: Sunday, parade forms up in Challoner Street, 10.30am, setting off at 10.45am to war memorial for dedication and wreath laying, followed by service in St Nicholas Church.

HARTLEPOOL: Sunday, Victory Square, parade led by the Sea Cadets Band will leave the Market Square (to the rear of York Road), 10.45am, followed by march past and a salute of cenotaph.

HARTLEPOOL: Sunday, Headland service will be conducted by the Reverend Verity Brown of St Hilda’s Church. Parade led by Boys Brigade Band will leave Church Walk 10.45am and head to Headland War Memorial via Prissick Street and Cliff Terrace.

HARTLEPOOL: Saturday, two services at 11am, one at the war graves area in Stranton Cemetery; one at the war memorial within North Cemetery.

INGLEBY BARWICK: Sunday, service at St. Francis of Assisi Church, Barwick Way, Ingleby Barwick, 10am, followed by walk to war memorial for short service and wreath laying at 11am.

KIRKLEVINGTON: Sunday, service at The Church of St Martin and St Hilary, Forest Lane, 10.30am.

LAZENBY: Sunday, service in St Cuthbert’s Parish Church, Wilton, 11am, followed by service and wreath laying at war memorial at noon.

LINGDALE: Sunday, act of remembrance and wreath laying at war memorial, 1.45pm.

LOFTUS: Sunday, service at St Leonard’s Parish Church, 9am, followed by parade from Loftus Town Hall at 10.50am to war memorial for service and wreath laying.

MARSKE: Sunday, parade led by Marske Brass Band, meets at Meadow Road at 9.30am, to parade to St Mark’s Church for 10am service, followed by wreath laying and act of remembrance at war memorial for 11am.

MIDDLESBROUGH: Sunday, parade will form up at 10.30am to march up to Cenotaph for service, which should finish about 12.30pm.

MOORSHOLM: Sunday, act of remembrance and wreath laying at war memorial, 8.55am.

NEW MARSKE: Sunday, service at St Thomas Church, 3pm, followed by wreath laying.

NORMANBY: Saturday, ceremony followed by blessing and dedication of the new war memorial for La Bastiaise at Smith's Dock Park, Normanby, 10.40am for 11am.

NORTH SKELTON: Sunday, act of remembrance and wreath laying at war memorial, 1pm.

NUNTHORPE: Saturday, 10.45am, Rev Judy Cook will lead a service at war memorial in advance of two-minute silence at 11am.

ORMESBY: Sunday, service at St Cuthbert’s Church, 9.30am, followed by act of remembrance and wreath laying at war memorial in churchyard, 10.45am. Service at 5pm includes the ‘fall of poppies’.

PORT CLARENCE: Sunday, service at Cenotaph, 2.30pm.

PRESTON ON TEES: Sunday, service at All Saints Church, Dunottar Avenue, 9.45am. Parade will then head to Cenotaph on Victoria Road to lay wreaths at 11am.

REDCAR: Sunday, Redcar British Legion's parade and service at Coatham Road Cenotaph, 10.30am.

REDCAR: Friday, Redcar & Cleveland College's annual service of remembrance, lecture theatre, 10am for 10.30am.

SALTBURN: Sunday, service at Saltburn Methodist Church, Milton Street, 9.30am, followed by parade to war memorial for act of remembrance and wreath laying.

SKELTON: Sunday, service at All Saints Parish Church, 10am, followed by parade to war memorial for act of remembrance and wreath laying, 10.50am.

SKINNINGROVE: Sunday, service and wreath laying at war memorial, 12.15pm. Service at Skinningrove Methodist Chapel, 6pm.

STILLINGTON: Sunday, service at Stillington Cenotaph, Messines Lane 12pm.

STOCKTON: Sunday, Stockton Parish Church will hold its usual contemporary Sunday service an hour earlier at 9.30am with remembrance theme, ending with act of remembrance at war memorial from 10.45am.

THORNABY: Sunday, parade will assemble at St Patrick’s Church, Chelmsford Street, 10am and set off at 10.30am to march to service at Cenotaph, Acklam Road at 10.45am.

WOLVISTON: Sunday, service in St Peter’s Church, 10.15am, with procession to war memorial for wreath laying, 10.45am.

YARM: Sunday, service in Parish Church, West Street, 9.30am followed by procession along West Street, Bridge Street and High Street for short service and wreath laying at war memorial, 10.50am.

NORTH YORKSHIRE

ARKENGARTHDALE: Sunday, 10.50am, service and laying of wreaths.

ASKRIGG: Sunday, 10.30am, service at St Oswald’s Church.

AYSGARTH: Sunday, 10.45am, service at St Andrew’s Church.

BEDALE: Saturday, 10.50am, parade at Bedale cross on the High Street before the opening ceremony and blessing for the Field of Remembrance next to St Gregory’s Church. Sunday, 10.30am, meet at the Riverside Club before the parade to St Gregory's Church. An act of remembrance will be held at the war memorial, followed by a church service.

BELLERBY: Sunday, 2.30pm, service at St John the Evangelist.

CATTERICK VILLAGE: Sunday, 10.15am, service at St Anne’s Church.

GREAT AYTON: Sunday, 10.45am, begins by the war memorial with the reading of names and two minute silence, then moves into Christ Church for the service.

HAWES: Sunday, 10.15am, service at St Margaret’s Church.

LEYBURN: Sunday, 10.45am, act of remembrance in Leyburn Market Square followed by a service at St Matthew’s Church.

LOW ROW & MUKER: Sunday, 10.50am, service at Muker.

MASHAM: Sunday, 10.45am, service at St Mary’s Church.

NORTHALLERTON: Sunday, 10am, in All Saints Church before a service at the war memorial.

REETH: Sunday, 11am, service at Evangelical Congregational Church led by Rev David Levell.

RICHMOND: Sunday, 10am, service at St Mary’s Church.

SEAMER: Sunday, 10.30am, service at village hall.

SOWERBY: Sunday, 10.50am, act of remembrance at war memorial.

STOKESLEY: Sunday, 10am, service at St Peter and St Paul Parish Church, parade along the High Street before observing a minute's silence at West Green memorial at 11am.

SWAINBY: Sunday, 10.45am, service and laying of wreaths at Holy Cross Church.

THIRSK: Sunday, 9.30am, service at St Mary’s Church.

WHITBY: Saturday, 10.45am, service at war memorial at Dock End. Sunday, 2.30pm, service at St Mary’s Church led by Father Michael Gobbett.