THIS week, thousands of students will celebrate their graduation from the University of Teesside, in ceremonies at Middlesbrough Town Hall.
They will receive a range of awards, including diplomas, first degrees, masters and doctorates.
The graduates will be accompanied by guests, as family and friends join in the celebrations which start today with the traditional academic procession from the university entrance, along Albert Road to the town hall.
*First Class Honours
**With Distinction
TUESDAY MORNING
CEREMONY SCHOOL OF HEALTH AND SOCIAL CARE CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN HEALTH AND SOCIAL CARE
Dominic Luke Casey
Anna Helen Corey
Andrew Paul Cunningham
Halima Ditta
Karen Goodwin
Sarah Hayden
Hannah Johansson
Cheryl Keenan
Debra Marie Meadows
Sophie Louise Meager
Deo Richard Muwonge
Sarah Isobel Pitt
Memory Veremu
DIPLOMA OF HIGHER EDUCATION (HEALTH AND SOCIAL CARE)
Deborah Alderson
Janice Bircham Ellen
Louise Brown
Gillian Jordan
Janice Margaret McDonnell
Phoebe Celestine Mwesigwa
Tracy Louise Noble
Sara Otter
David Peel
Lynne Alison Scott
Laura Thompson
Vicky Truran
DIPLOMA OF HIGHER EDUCATION (OPERATING DEPARTMENT PRACTICE)
Kerry Beckett
Russell Brodie
Kimberley Cummins
Paul Degnen
Lauren French
Debra Jean Garbutt
Julie Harrison
Dariel Katanaya Johnson
Victoria Jane Kent
Kirsty Sheila MacKie
Charlene Elizabeth Thompson
Natasha Verrall
Tina Rona Warrior
Fiona Jayne White
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
Gillian O’Connor
FOUNDATION DEGREE IN SCIENCE IN COMPLEMENTARY THERAPIES BISHOP AUCKLAND COLLEGE
Andrea Black
Caroline Jane Watson
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
Andrew Robert Robson
FOUNDATION DEGREE IN SCIENCE IN COMPLEMENTARY THERAPIES THOMAS DANBY COLLEGE
Gursharan Panesar
Corrinna Lorraine Pearson
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
Lauren Hermann
FOUNDATION DEGREE IN SCIENCE IN HEALTHCARE PRACTICE
Claire Lucy Armstrong
Amanda Barker
Sarah Clark
Fiona Dawson
Susan Janet Irvine
Brian Kemp
Eva Myers
Sarah Jane Neve
Sandra Mildred Scorer
Susan Mary Seaman
Louise Claire Trewhitt
Karen Tritschler
Julie Turnbull
Claire Walker
Neil Wilson
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
Tracey June Garrett
Leesa Julie Hill
Stefanie Hughes
Sarah Louise Sowerby
FOUNDATION DEGREE IN SCIENCE IN PARAMEDIC SCIENCE Natasha Alexandra Baddeley
Lisa Michelle Chapman
David Nicholas Croy
Matthew James Donoghue
Gavin Lee Douthwaite
Jennifer Anne Eaglesham
Matthew Robert McGregor Earp
Craig Lee Fox
Christopher Peter Giddens
Kamilla Isabel Gordon
Marcus Adam Johnson
Cheryl Faye Kennedy
Amy MacKintosh
Stephen James Pearson
Jonathan Price
Carole Barbara Reah
Anna Jean Richards
Alexander David Robbins
Abbie Leanne Robertson
Helen Elisabeth Smith
Kathryn Anne Smith
Arron Steyert
Antony John Stones
Nicola Teixeira
Claire Thomas
Rebecca Vale
Kimberley Welch
Lynda Helen Williams
Elaine Wilson
James Thomas Yates
BACHELOR OF SCIENCE IN APPLIED REHABILITATION (OCCUPATIONAL THERAPY) UNIVERSITI TEKNOLOGI MARA KUALA LUMPUR
Su Im Ee
Choong Fah Lan
Poh Hoon Lim
Norsilawati Mohd Nor
Noor Zakiah Shuhadah Zakaria
BACHELOR OF SCIENCE IN APPLIED REHABILITATION (PHYSIOTHERAPY) UNIVERSITI TEKNOLOGI MARA KUALA LUMPUR
Kogilavani A/P S Krishnan
Pauzilah Dollah
Prodensia Frances Fernandez
Mohd Ezwan Ismail
Malathi Karalasingam
Karen Tang Siew Lang
Yi Lin Lim
Teo Peck Ling
Armi Bin Mat Isa
Ismail Rahmat
Kim Yoke Tan
BACHELOR OF SCIENCE IN DIAGNOSTIC RADIOGRAPHY
Nicola Anson
Sarah Jane Appleyard
Noreen Aslam
Helen Margaret Atkinson
Kerry Bagley
Patricia Ann Boggan*
Dale Stanley Cowey
Jill Cummings
Carl Dalton
Emma Jayne Gilmour
Lorraine Hollings
Louise Patricia Hollywood
Charlotte Hudson
Sanaum Hussain*
Dominic Hutchinson
Claire Louise Jackson
Jason Johnson*
Andrea Lattimer
Mahrukh Mahmood
Christopher Peter Marsh
Charlotte Lucy Martin
Janet McGeary
Richard
Anthony Morrell Clare Rosaline Moulton
Natalie Readman
Caroline Jane Sharp
Victoria Louise Swanson
Denise Elizabeth Thewlis
Melanie Danielle Tiffin
Kimberley Anne Wardle
Jennifer Jane Wensley
Simon Whigham
Kate Louise Wilkinson
BACHELOR OF SCIENCE IN MIDWIFERY
Abigail May Aitken*
Michelle Anderson Patrycja Karolina Bayley*
Charissa Bromfield
Sarah Brown
Melanie Champion
Lesley Ann Craig
Lynsey Marie Currie Joanne Dixon*
Deborah Flanagan
Katharine Graham
Catherine Jane Holdsworth
Haley Irvine Claire Knapp
Joanne Lamb
Jacqueline Lewis
Nicola Lewis
Stephanie Lishman
Lynn Maidman
Lynn Marie Mannion
Helen Martin Gemma McPhillips
Claire Anne Myers
Michelle Nicholls
Lisa Payne
Rebecca Sparke
Louise Wallace
Lyndsey Michelle Walters
Mary Ada Wardell
BACHELOR OF SCIENCE IN OCCUPATIONAL THERAPY
Peter Agnew
Catherine Marie Allport
Christina Andre
Lorna Elizabeth Bainbridge
Karen Elizabeth Bedford
Nicola Beeby
Sarah Benson
Karen Ruthven Brown
Nicola Helen Burt*
Caitriona Mary Elizabeth Byrne
Angela Chapman
Lyndsey Ann Crawford
Michelle Clair Crawford
Karen Cunningham
Mary Danks
Carly Victoria Dutton
Amy Flanagan
Jade Toni Godwin
Janis Griffin
Rachel Hillerby
Helen Muriel Hinnigan
Adam Houghton
John Robert Hunt
Paula Jobes
Kathryn Jane Johnstone
Lesley Ann Lund
Rachel McPartland
Angela Molnar
Janet Hazel Morgan
Katherine Louise Morris
Eimear Murtagh
Christine Newton Hannah O’Brien
Airmid Eimear O’Hanlon
Laura Louise Oliver
Lyndsey Paget
Annette Marie Parkington
Sally Elizabeth Pegg
John Pope
Raigan Rafferty
Karen Sharkey Maxine Carole Shelley
Karen Simpson
Joanne Sims
Karen Tweddle*
Angela Wood
BACHELOR OF SCIENCE IN PHYSIOTHERAPY
Katie Elizabeth Askins
Naomi Baker
Charlotte Rose Baxter
Naymond Campbell
Michelle Marie Corr
Kaylie Craggs
Samantha Daley
Alan Gerard Frawley
Lesley Ann Garside
Joanne Gemie
Sarah Jane Gibson
Jane Louise Gilman*
David Gordon
Sheila Elizabeth Graham
Stephen Greenan
Claire Hannah Greenwood
Andrea Hart
Claire Louise Holland
Caroline Hunter
Andrew Johnson
Claire Deborah Jones*
Alice Rosemary Kershaw
Danielle Lawrence
Rebecca Mary Lewis
Emma Louise McCabe
Andrew Stephen McCarter*
Louise O’Rourke
Kathryn Owen
Michaela Elizabeth Ozkaplan
Darren Pearson
Allison Pentland
Jacqueline Marieta Phillips
Lucy Amanda Porteous
Helen Rear
Gillian Kay Rooney
Gillian Russell
Zoe Smith
Brent David Steele
Traci Stevens*
Lee Vasey
Luke Waldron*
Rebecca Elizabeth Walker
Thomas James Ronan Walsh
Sarah Louise Wood
BACHELOR OF SCIENCE IN PROMOTING PRACTICE EFFECTIVENESS (CANCER AND PALLIATIVE CARE)
Yvonne Cochrane
Julie Dawn Newman
Hilary Jane Sadler*
Julie Elaine Stonehouse
Linda Vaughan
Janet Elizabeth Walker
Susan Anne Whalley
BACHELOR OF SCIENCE IN PROMOTING PRACTICE EFFECTIVENESS (CARE OF CHILDREN AND YOUNG PEOPLE)
Laura Thompson
BACHELOR OF SCIENCE IN PROMOTING PRACTICE EFFECTIVENESS (COMPLEMENTARY THERAPIES)
Debra Sheila Davies
Gwyneth Elisabeth Featonby*
Andrea Harris*
BACHELOR OF SCIENCE IN PROMOTING PRACTICE EFFECTIVENESS (CRITICAL CARE)
Lindsay Devonport
Lauren Stacey Hardwick
Andrea Reed
Melloney Jayne Threlkeld
BACHELOR OF SCIENCE IN PROMOTING PRACTICE EFFECTIVENESS (EMERGENCY CARE PRACTITIONER)
Kevin Armstrong
Lesley Ann Morgan
BACHELOR OF SCIENCE IN PROMOTING PRACTICE EFFECTIVENESS (GENERIC)
Claire Elizabeth Airey
Julie Bailey Adhara
Beato Arribas
Nicola Blenkinsopp
Heather Ann Byrne
Sharon Chamberlin
Selina Jane Corbey
Denise Dunning
Victoria Field
Catherine Elizabeth Flanagan
Stacey Louise Hood
Kathleen Jackson
Barbara Jones
Lucy Kirkup
Lawrencia Ntombizodwa Mutsatsa
Portia Ndebele
Donna Raisbeck
Mary Rose
Ritchie Pauline Rossi
Maureen Spencer*
Joanne Tarran
Audrey Tomkins
Lisa Marie Townsend
Lyndsay Marie Westbrook*
Lisa Jayne Westwood*
Andrew James Wilkinson
Sharon Wilson
Gail Woodhouse
BACHELOR OF SCIENCE IN PROMOTING PRACTICE EFFECTIVENESS (GENERIC) TOP-UP
Miriam Brearley
Christine Anne Brown*
Leanne Brown
Zoe Elizabeth Cameron
Wendy Victoria Cheadle
Margaret Rosemary Collier
Lyndsey Caroline Cross
Helen Elizabeth Cuthbert
Emma Louise Elliott*
Sheila Bernadette Claire Enderwick
Lindsay Ann Felgate
Samantha Jane Fenny
Maxine Gittus
David Leo Hamilton
Alison Mary Hawkings
Joyce Henderson*
Jacqueline Hoggart
Anya Madeleine Horne
Andrew John Hutchinson
Elaine Irwin
Helen MacKinnon
Paul Mathwin
David Vincent Michael McCaffrey
Louise McGirr
Pedzisayi Munzeve
Helen Kay Newbould*
Pamela Noble
Susan Phillips
Laura Jane Pinkney
Colette Plews
Karen Proud
Victoria Louise Reyer
Deborah Michelle Royal
Kate Marie Sanderson
Tanya Kerry Simmons
Valerie Anne Storey
Kathryn Mary Summerbell
Victoria Taylor
Victoria Rosalleen Treddenick
Stuart Christopher Tweddle
Donna Marie Webb
Samantha Rachel West*
Sarah Wharton
Wendy Williams
Sarah Anne Wright
Ian Young
Rachel Young
BACHELOR OF SCIENCE IN PROMOTING PRACTICE EFFECTIVENESS (LEADERSHIP AND MANAGEMENT)
Karen Anne Atkinson
Jacqueline Gotts
Suzanne Hudson
Angela Kelly
Ruth Karen Kimmins
Maureen Raine
Angela Russell
Ian Geoffrey Scriven
Kevin Stubbings
Jerry William
David Tatton
Beverley Thompson
Jayne Elizabeth Wallington
BACHELOR OF SCIENCE IN PROMOTING PRACTICE EFFECTIVENESS (NURSE PRACTITIONER)
Beth Marie Bartels
Edith Brown
Susan Frances Hackett
Belinda Jayne Kay
Joan Elizabeth Martin
Angel Iglesias Postigo
Kelly Ann Sunter
Janet Foster Taylor
Karen Youngs
BACHELOR OF SCIENCE IN PROMOTING PRACTICE EFFECTIVENESS (NURSING IN THE HOME/DISTRICT NURSING)
Rachel Bradd*
Andrea Margery Carpenter
Deborah Griffiths
Purnima Jenkins
Anne Johnson
Diane Lewis
Denise March
Gillian Overton
Ruth Louise Tennant
BACHELOR OF SCIENCE IN PROMOTING PRACTICE EFFECTIVENESS (OCCUPATIONAL HEALTH NURSING)
Elizabeth Collins
Alison Jane Crawley
Alison Dewar*
Jill Durbidge
Alison Eccleston
Sara Helen Foster
Joanne Ellen Whitaker
BACHELOR OF SCIENCE IN PUBLIC HEALTH AND WELL-BEING
Claire Louise Athey
Pauline Bird
Kelly Bray
Kathleen Ann Dixon
Louise Clare Millington
Paula Reed
Claire Thompson
BACHELOR OF ARTS IN PSYCHOLOGICAL THERAPIES (TOP-UP)
Amanda Conlon
Fiona Elizabeth Craig
Julie May Khan
Damaris Marjory Perry
Fiona Maria Sharpe
Tracy Storey
Roody Varghese
Joan Wilson
BACHELOR OF SCIENCE IN SPECIALIST COMMUNITY PUBLIC HEALTH NURSING (HEALTH VISITING)
Angela Mary Anderson*
Joanne Elizabeth Balm
Carmel Josephine Deacy
Alison Macklam
Joanne Alexandra Martin
BACHELOR OF SCIENCE IN SPECIALIST COMMUNITY PUBLIC HEALTH NURSING (OCCUPATIONAL HEALTH NURSING)
Robert Charles Gardiner
BACHELOR OF SCIENCE IN SPECIALIST COMMUNITY PUBLIC HEALTH NURSING (SCHOOL NURSING)
Michelle Anne Sobande
POSTGRADUATE CERTIFICATE IN ADVANCING PRACTICE
Sharon Hodgson
Audrey Kirby
Jane Elizabeth Murray
POSTGRADUATE CERTIFICATE IN FORENSIC RADIOGRAPHY
Gorerehondo Caleb Chibwe
Sharon Clegg
Tracey Hannah Easton
Denise Muchele Elliott
Caroline Susan Glover
Beryl Mary Greenwood
Branislav Mlinaric
Sally Lorna Moore
Kelly Marie Winterburn
POSTGRADUATE CERTIFICATE IN HEALTH AND SOCIAL CARE
Sarah Louise Hackett
David Haxon
Sarah Louise Landells
Jean McKenna
Victoria Ogilvie
Yvonne Louise Priestley
POSTGRADUATE CERTiFICATE IN INNOVATION AND IMPROVING PERFORMANCE
Judith Bower
Kate Ellen
Francis Metcalf
Matthew Pearson
Elizabeth Phillips
Adele Marie Ramshaw
Jane Sarah Rutherford
POSTGRADUATE CERTIFICATE IN LEADERSHIP FOR QUALITY IMPROVEMENT
Darren David Bishton
Christine Bowran
Jean Bradbury
Elizabeth Mary Bradley
Nicola Louise Bromwich
Michele Regina Brophy
Amanda Jane Cartwright
Moira Cernik
Andrew Peter Cooper
Anthony Stephen Davies
Bernadette Nora Edwards
Catherine Forrest
Angela Gregson
Tracey Halladay
Catherine Harris
Christine Ann Harrison
Vivienne Karen Harrison
Maeve Lambe
Ian James Lawrence
Emmanuel Le Goff
Benjamin Leaman
Emma Christine Malpeli
Jacqueline Hilary Monk
Carolyn Jane Nation
Lynda Potter
Catherine Richards
Laura Ryan
Alia Shakouri Torreaddrado
Julie Caron Walker
Louise Ann Wells
POSTGRADUATE CERTIFICATE IN LEADERSHIP IN HEALTH AND SOCIAL CARE
Margaret Collinson
Carol Murrish
POSTGRADUATE CERTIFICATE IN MANAGEMENT OF LONGTERM HEALTH CONDITIONS
Angela Bielby
Linda Bright
Julie Chester
Lynn Marie Higgins
Elizabeth Jane Howarth
Julie Diane Kirkbride
Caroline Mary Lancaster
Amanda McEwan
Mandy Ann Mooney
Lynn Morgan
Jane Margaret Pratt
POSTGRADUATE CERTIFICATE IN MANAGING HEALTH AND SOCIAL CARE
Glynis Barron
Marian Elizabeth Bateson
Carol Bean
Eileen Colledge
Elaine Devaney
Mandy English
Maria Magdalena Riana
Gouws Alan Inglis
Robert Lamey
Victoria Ena Lamey
Jill McGregor
Sellwyn Arthur Leslie Morgans
Geraldine Marie O’Connor
Martin Paul Saunders
Maureen Paula Scott
Janet Stephenson
Pauline Stevenson
Kate Thurland
Lesley Anne Tickell
Robin Warrilow
Patricia Anne Wilkinson
POSTGRADUATE CERTIFICATE IN MEDICAL ULTRASOUND
Gemma Beckwith
Penelope Hepplestone
Elaine Irving
Kathleen McNally
POSTGRADUATE CERTIFICATE IN MUSCULOSKELETAL STUDIES
Alicia Emma Louise Carne
Lisa Carser
Ross Clifford
Philippa Dolphin
Michael Allan Gamblin
John Paul Gowland
Alan MacDonald
David James Magee
Maura Moran
Victoria Anne Nichol
Pamela O’Callaghan
Rhonda Helen Sheridan
Louise Margaret Tait
Craig Thomas Tears
Sonja van der Westhuizen
Deborah Welton
POSTGRADUATE CERTIFICATE IN PHYSIOTHERAPEUTIC MANAGEMENT OF THE ATHLETE
Gareth James Liversidge
Neil Wilkinson
POSTGRADUATE CERTIFICATE IN PRIMARY MENTAL HEALTH CARE
Karen Anne Barr
Palvinder Kaur Bharaj
Michael Peter Bradbury
Sarah Amanda Cairns
Angela Yvonne Canning
Claire Chisholm
Catrina Miller
Lindsey Needham
Joanne Vivien Stuart
Joanne Walkington
Rea Elizabeth Wilson
POSTGRADUATE DIPLOMA IN ADVANCED CLINICAL PRACTICE
Scott Walton
POSTGRADUATE DIPLOMA IN ADVANCING PRACTICE
Helena Butler
Dawn Louise Cameron
POSTGRADUATE DIPLOMA IN DIAGNOSTIC RADIOGRAPHY (PRE-REGISTRATION)
Stuart Findlay
Graham Munday
Inez Gillian Van Der Westhuizen
POSTGRADUATE DIPLOMA IN EARLY YEARS PROFESSIONAL PRACTICE
Denise Bell
POSTGRADUATE DIPLOMA IN HEALTH AND SOCIAL CARE
Yvonne Regan
POSTGRADUATE DIPLOMA IN MEDICAL ULTRASOUND
Vanessa Anne Ashton
Angela Bradley
Gemma Louise Pearson
Jennifer Jane Shrimpton
POSTGRADUATE DIPLOMA IN OCCUPATIONAL THERAPY (PRE-REGISTRATION)
Debra Adamson
Ruth Kelly
POSTGRADUATE DIPLOMA IN PHYSIOTHERAPY (PREREGISTRATION)
Kevan Heyes
MASTER OF ARTS IN ADVANCING PRACTICE
Hazel Parker
Timothy John Renshaw
Patricia Lillian Richardson
MASTER OF SCIENCE IN DIAGNOSTIC RADIOGRAPHY (PRE-REGISTRATION)
Gavin Bader Annabel Elisabeth Ross
MASTER OF SCIENCE IN INTEGRATED SERVICE IMPROVEMENT
Susan Maria Prout
MASTER OF SCIENCE IN OCCUPATIONAL THERAPY (PRE-REGISTRATION)
Helen Jane Davies
Rory Patrick Dennehy
Gemma Davidson Henry
Anna Louise Hills
Anita Kainth
Sarah Helen Ley
Joanne Lighten
David McLoughlin
Cecilia Maria Roche
Ruchi Sabharwal
Anna Victoria Swift
MASTER OF SCIENCE IN PHYSIOTHERAPY (PRE-REGISTRATION)
Georgina Allen
Jamie Blair Barlow
Gillian Butler
Sally-Anne Chaffey
Joanne Marie Hames
Clare Mia Heaton
Jed Husband
Pierre Jason
Mark David Lillywhite
Mairead Liston
Michael John Mason
Sam Nicholas Mundy
Aoife Mairead Murphy
Sarah Laura Oakham
Christopher John Pagden
David John Peachey
Ryan Mark Pearson
Amanda Louise Philipson
Maxine Anne Reay
Gary Stuart Rigby
Kevin Peter Teasdale
Lorna Thornton
Martin Joseph Towey
Rebekah Karen Turner
Rachel Laura Whittaker
SPECIAL AWARDS AND PRIZES BEST OVERALL STUDENT ON FOUNDATION DEGREE IN SCIENCE IN COMPLEMENTARY THERAPIES
Caroline Jane Watson Bishop Auckland College
BEST OVERALL STUDENT ON FOUNDATION DEGREE IN SCIENCE IN HEALTHCARE PRACTICE
Louise Claire Trewhitt
BEST OVERALL STUDENT ON FOUNDATION DEGREE IN SCIENCE IN PARAMEDIC SCIENCE
Helen Elisabeth Smith
BEST OVERALL STUDENT ON BSC (HONS) MIDWIFERY (78 WEEKS)
Charissa Bromfield
BEST OVERALL STUDENT ON BSC (HONS) MIDWIFERY (THREE YEARS)
Joanne Dixon BEST OVERALL STUDENT ON BSC (HONS) OCCUPATIONAL THERAPY
Nicola Helen Burt
BEST OVERALL STUDENT ON BSC (HONS) PROMOTING PRACTICE EFFECTIVENESS (GENERIC) TOP-UP
Emma Louise Elliott
BEST OVERALL STUDENT ON BA (HONS) PSYCHOLOGICAL THERAPIES (TOP-UP)
Joan Wilson B
EST OVERALL STUDENT ON BSC (HONS) PUBLIC HEALTH AND WELL-BEING
Paula Reed
BEST OVERALL STUDENT ON BSc (HONS) SPECIALIST COMMUNITY NURSING
Angela Mary Anderson
BEST OVERALL STUDENT ON POSTGRADUATE CERTIFICATE IN LEADERSHIP FOR QUALITY IMPROVEMENT
Ian James Lawrence
BEST OVERALL STUDENT ON POSTGRADUATE CERTIFICATE IN MANAGING HEALTH AND SOCIAL CARE
Marian Elizabeth Bateson
BEST OVERALL STUDENT ON POSTGRADUATE CERTIFICATE IN MEDICAL ULTRASOUND
Gemma Beckwith
BEST OVERALL STUDENT ON MSC DIAGNOSTIC RADIOGRAPHY (PRE-REGISTRATION)
Annabel Elisabeth Ross
BEST OVERALL STUDENT ON MSC INTEGRATED SERVICE IMPROVEMENT
Susan Maria Prout
BEST OVERALL STUDENT ON MSC OCCUPATIONAL THERAPY (PRE-REGISTRATION)
David McLoughlin
BEST OVERALL STUDENT ON MSc PHYSIOTHERAPY (PRE-REGISTRATION)
Martin Joseph Towey
ANNE GOODYEAR PRIZE
Natasha Verrall Diploma of Higher Education (Operating Department Practice)
ELECTRO-MEDICAL SUPPLIES (EMS) STUDENT OF THE YEAR PRIZE
Andrew Stephen McCarter BSc (Hons) physiotherapy
JACK KIRBY MEMORIAL PRIZE
Patricia Ann Boggan BSc (Hons) Diagnostic Radiography
JOHN REMMER AWARD
Sandra Mildred Scorer FdSc Healthcare Practice
PAT CONLON MEMORIAL PRIZE
Claire Louise Jackson BSc (Hons) Diagnostic Radiography
TEESSIDE HOSPICE PRIZE
Hilary Jane Sadler BSc (Hons) Promoting Practice Effectiveness (Cancer and Palliative Care)
TEES VALLEY, DURHAM & NORTH YORKSHIRE NEUROLOGICAL ALLIANCE PRIZE
David McLoughlin MSc Occupational Therapy (Pre-registration)
VALERIE LORD PRIZE
Claire Deborah Jones BSc (Hons) Physiotherapy the learning resource centre
TENTH ANNIVERSARY PRIZE
Sponsored by Professor Leni Oglesby Patricia Ann Boggan BSc (Hons) Diagnostic Radiography
MIDDAY CEREMONY
*First Class Honours, **With Distinction
SCHOOL OF HEALTH AND SOCIAL CARE CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN HEALTH AND SOCIAL CARE
Denise Barlow
Daniel Bowker
Clare Louise Chambers
Yvonne Davis
Amanda Jane Evans
Jessica Helen Goodman
Samantha Jayne Graham
Janet Wendy Hallam
Annemarie Harris
Samantha Harrison
Jens Andrew Jorgensen
Phillipa Claire Legge
John Joseph Lynch
Sharon Lynne Newton
Amanda Richards
Sarah Elizabeth Tumelty
Victoria Stephanie Emma
Windross
Nicola Wood
DIPLOMA OF HIGHER EDUCATION IN HEALTH AND SOCIAL CARE
Joanne Currie
Joanne Lesley Degnan
Vicki Jane Dowd
Claire Louise Finn
Gillian Helen Fishpool
Sarah Jane Louise Francis
Kay Holmes
Kelly-Marie Jackson
Marilyn Julie Mitton
Alexandra Louise Portas
Julie Stothart
Kelly Thompson
Laura Wood
HIGHER NATIONAL CERTIFICATE IN ADVANCED PRACTICE IN WORK WITH CHILDREN AND FAMILIES STOCKTON RIVERSIDE COLLEGE
Jenifer Anderson
Rebecca Bousfield
Lisa Burns
Gillian Karen Cooper
Sarah Duffy
Sarah Yvonne Emery
Deborah Harrison
DIPLOMA IN NURSING STUDIES (ADULT)
Christopher Bill
Adele Braithwaite
Emma Briggs
Gemma Bruce
Karen Campbell
Charlotte Emmaline Coates
Tina Marie Craven
Gemma Louise Dodds
Margaret Anne Dryden
Jessica Evans
Catherine Everall
Sally Eyres
Jessica Feeney
Sarah Louise Ferry
Jacqueline Frost
Dawn Garrett
Sarah Gibson
Sarah Kelly Goodlad
Natalie Kate Hall
Olaf Ludovik Hammett
Karen Henrys
Sharon Elizabeth Hood
Jacqueline Hunt
Nicola Jayne Irish
Hayley Jana James
Lindsey Jones
Samantha Kay Jones
Sara Jane Jones
Rebecca Sarah Kayes
Katrina Keen
Lyndsey Elizabeth Knox
Lynne Emily Lawson
Katie Littlefair
Kim McCabe
Lynn McCullough
Diane McKeith
Alison Jane McLaren
Shona Merrington
Victoria Louise Mitchell
James Steven John Mullin
Deborah Murphy
Peter Murphy
Kelly Ann Parker
Sarah Catherine Elizabeth Pearce
Victoria Jane Persse
Alison Emily Alice Pointon
Carrie Louise Pollard
Ellen Elizabeth Randall
Charlotte Rawnsley
Beverley Richardson
Claire Louise Riley
Emma Roberts
Paul John Robinson
Sharon Rowley
Vicky Linda Sage
Rumbidzai Seka
Sabrina Devi Shardha
Judith Carol Smith
Naomi Claire Amanda Smith
Sarah Louise Snelling
Aimee Jean Taylor Hudson
Claire Louise Thurlow
Helena Tkaczyk
Philippa Wardle
Kayleigh Jane Whittaker
DIPLOMA IN NURSING STUDIES (CHILD)
Helen Joanne Boddy
Amanda Jane Gibney
Nicola Louise Hutchinson
Ruth James
Manjit Powar
Nicola Dawn Reid
Emma Jane Taylor
DIPLOMA IN NURSING STUDIES (LEARNING DISABILITIES)
Emma Margaret Burke
Rachel Ann Clark
Catherine Therese Crawford
Michelle Dewings
Leanne Hall
Beth Kirkby
Corinne Teresa Pearson
Karen Pollard
Lorraine Rukani
Sheila Smith
Christopher Stewart
DIPLOMA IN NURSING STUDIES (MENTAL HEALTH)
Magrup Angishan
Julie Burns
Amy Marie Carbro
Jennifer Beth Clark
David Michael Clarke
Rozzaria Dera
Lorna Eastwood
Carmen Maria Antoinetta Ferguson
Dawn Gadd
Victoria Harrison
Victoria Hays
Rebecca Howes
Susan MacPherson
Gillian Elisabeth Maltby
Vicki McKeown
Laura Kelly Nicholson
Vikki Louise Pattison
Gemma Pickering
Hazel Potter
Angela Pursey
Claire Marie Reed
Elizabeth Anne Renton
Jayne Carole Skelton
Anita Smith
Carol Anne Smith
Chloe Elizabeth Smith
Barry Sowerby
Emma Jane Stokes
Hamisi Suleiman
Pamela Louise Thomas
Andrew Paul Watkins
ADVANCED DIPLOMA IN NURSING STUDIES (ADULT)
Michelle Glenda Bassett
Lisa Beedle
Emma Charlotte Bowes
Priscilla Cairnes
Katherine Chisholm
Lynsey Clarke
Catherine Laura Close
Nicola Coulthard
Paula Dack
Julie Dee
Angela Dowell
Tina Lynne Doxford
Nikki Edwards
Laura Ellison
Rebecca Claire Evans
Barbara Fincken
Gemma Fletcher
Dawn Leanne Foster
Claire Ann Graham
Jennifer Anne Green
Michael Harding
Michelle Harrion
Danielle Hollis
Anna Kate Irish
Lesley Ann Jenkins
Laura Elaine Jinks
Helen Elizabeth Jones
Stephanie Alonwy Jones
Lisa Jayne Kelly
Nicola Ann Kendall
Paul Thomas King
Aimee Louise Langley
Michelle Lee
Donna Jane Leeman
Stephen James McKenna
Susan Ann McLean
Sara Simone Milligan
Paula Lesley Morgan
Adele Neasham
Dawn Lyndsey Paddock
Catherine Helen Parks
Claire Louise Ranson
Shona Marie Rodham
Sara Rogers
Terry Rutherford
John Sheridan
Colin Slater
Sarah Louise Stewart
Collette Jane Stoddart
Lisa Margaret Stuart
Christine Thompson
Debbie Ann Titterington
Fiona Jill Tunstall
Jennifer Wallace
Sarah Walton
Jolene Terrie Watson
Nicole Webb
Lorraine Vivien Wild
Paula Wilkinson
ADVANCED DIPLOMA IN NURSING STUDIES (CHILD)
Suzanne Clarey
Kathleen Mary Fleet
Aimee Janette Proud
Sharon Small
Stacy Anne Stewart
Debra Topham
Paula Whittaker
ADVANCED DIPLOMA IN NURSING STUDIES (LEARNING DISABILITIES)
Teresa Archibald
Leanne Sarah Bailey
Berenice Mary Pauline Creasy
Allison Fletcher
Victoria Garrity
Jacqueline Hamlyn
Elaine Carol Lincoln
Ian Mhlanga
Makhosazana Moyo
Michael Carl Robinson
Ruth Rowell
Ann Walker
Kevin Michael Wilson
Claire Louise Young
ADVANCED DIPLOMA IN NURSING STUDIES (MENTAL HEALTH)
Jannina Louise Brooke
Victoria Louise Dobson
Jayne Lindsay Eglin
Denise Findley
Sharon Theresa Martin
Helen Louise McManus
Nicola Louise Radigan
Daniel Benedict Sanderson
Catherine Lucie Waller
BACHELOR OF SCIENCE IN NURSING STUDIES (ADULT)
Sarah Bailey*
Ann Carolyn Bambrough
Robert Bennison
Wendy Marie Best
Janice Bonyard*
Sandra Jane Brack
Rebecca Buckland
Victoria Burrows
Rachel Corcoran
Sarah Naomi Cox
Rachel Curley
Maria Currell
Nadia Susan Dade
Laurie Faye Dargan
Alison Louise Davidson
Tracy Dilks
Catherine Dodsworth
Lyndsey Ellison
Gillian Carole Everett
Janice Fenny
Ashleigh Findeisen
Kay Fletcher*
Cheryl Claire Gibson
Wendy Lisa Golightly
Connor Gowling
Angela Grehan
Joanne Hall
Douglass Harkness
Louise Hodge
Claire Louise Hodgson*
Alison Joyce Holly
Jennifer Ann Hughes
Susan Hulme*
Rachel Johnson
Victoria Johnson
Rayna Louise King
Cheryl Lake
Sharon Maria Lynch
Lynda Anne MacLennan*
Katie Jayne McGee
Kim Marie Mitchelson*
Siobhan Elizabeth Moloney
Debbi Moody
Sharon Moore
William Chard Morgan
Cheryl Moss
Nicola Jane Mulloy
Nicola Murray
Lorraine Oliver*
Stacey Victoria Orpen
Sophie Alice Peacock
Victoria Phelps*
Mandy Lee Porritt*
Toni Anne Quirie
Samantha Raisbeck
Dawn Louise Redmond
Donna Richardson
Lee John Robertson
Lisa Robinson*
Kelly Joanne Rowland
Kathleen Rowley*
Sabine Gabriele Ruddy
Keir James John Rumins
Melanie Runec
Dawn Russell
Ruth May Scott
Lisa Simpson
Gillian Louise Smith
Karen Helen Stanwix
Helen Stebbings
Pauline Stephens
William David Storr*
Joanne Tarn
Elspeth Taylor
Paul Taylor
Lyndsey Margaret Trodden
Julie Anne Turnock
Carl Lee Walker
Michelle Brigitte Walker*
Stacey Walker
Samantha Clare Watts*
Sarah Anne Williams
Claire Willis
Janette Wright
BACHELOR OF SCIENCE IN NURSING STUDIES (CHILD)
Margaret Burt
Michelle Anne Callaghan
Nicola Jayne Devlin
Trudi Anne Foxton
Carole Frank
Diane Giles
Rachael Katherine Guttridge
Sara Elizabeth Hamill
Charlene Howe
Emma Jenkins
Sarah Louise Johns
Denise Keenan*
Angela Marie Leathley
Victoria Maunders
Alison Tracey Pottinger
Lyndsey Ann Reed
Paul Stephens
Stephanie Sutton
Amanda Lesley Wilkinson
BACHELOR OF SCIENCE IN NURSING STUDIES (LEARNING DISABILITIES)
Sarah Claire Masshedar
Michelle Tuck
BACHELOR OF SCIENCE IN NURSING STUDIES (MENTAL HEALTH)
Jonathan Robert Allen
Christine Anne Brophy*
Jessica Chengeta
Stacey Collings
Jayne Dixon
James Michael Donegan
Linda Marie Donley
Lindsey Carol Dunn
Cheryl Dyson
Abbie Louise Haswell
Christine Howey
Laura Kate Leonard
Angela Maddison
Antonis Nikitas Maikos
Angela Maria McGloin
Martyn Joseph McNeil
Patrick Mhlanga
Alex Murray
Paul Myers
Sharon Pennick
Andrew James Krishna Ramtohul
Ann Paula Robinson
Joanne Eileen Stephenson*
BACHELOR OF SCIENCE IN NURSING TOP-UP
Emma Woodhall
POSTGRADUATE CERTIFICATE IN HEALTH AND SOCIAL CARE
Kay Louise Andrew
DOCTOR OF CLINICAL PSYCHOLOGY
Tracy Carlson
Derek Mitchell
Abdul Pansari
SPECIAL AWARDS AND PRIZES
SU BLEWITT AWARD FOR BEST STUDENT NURSE
Michelle Lee
Advanced Diploma in Nursing Studies (Adult)
ELAINE JULIET LYTHE AWARD
Susan MacPherson
Diploma in Nursing Studies (Mental Health)
WATERSTONE’S PRIZE
Denise Keenan BSc (Hons) Nursing Studies (Child)
AFTERNOON CEREMONY
SCHOOL OF HEALTH AND SOCIAL CARE SCHOOL OF SOCIAL SCIENCES AND LAW CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN HEALTH AND SOCIAL CARE
Heather Victoria Stainthorpe
Nicola Fiona Thompson
Stephanie Louise Tose
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN CARE PRACTICE
Caezar Buco
Marie Gillian Campbell
Tracy Corbett
Wendy Crombie
Ian Hewitson
Janet Hunt
Alison Kettleson
Valerie Jayne Owens
Sandra Ann Smith
Jayne Walsh
Diane Joan Wenn
Angela Wilson
Tracy Jean Wilson
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN HEALTH AND SAFETY MIDDLESBROUGH COLLEGE
Stephen Dixon
Roderick Petrie
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN PRE-HOSPITAL CARE
Vicky Adamson
John Allen
Helen Briton
Trevor Anthony Brookes
Peter Casson
Jayne Elizabeth Cozens
Marie Nielle Cummings
Jean-Paul Danskin
Emma Johnson
Christopher Francis Picken
Iain Douglas Scott
Colleen Smith
Julie Thompson
Jamie Matthew Walsh
Stuart Ward
Carol Anne Wilkinson
DIPLOMA OF HIGHER EDUCATION IN HEALTH AND SOCIAL CARE
Martine Lisa Sinclair
BACHELOR OF ARTS IN SOCIAL WORK
Barbara Arbon
Siobhan Arbon
Diane Bailey
Alexia Constantine
Kelly Louise Dee
Glory Bassey Ellwood
John Michael Emptage
Blerta Fetaj
Dianne Hall
Hannah Hart
Susan Hayward
Nicola Lindsey Houston
Deborah Zoe Johnson
Tracey Judson
Andrea Lees
Kelly Liddle
Clare Louise Moore
Lisa Price
Kimberley Reay
Laura Venessa Rowntree
Katherine Mary Smith
Lynne Margaret Snowdon
Gemma Theakston
Margaret Wales
Lindsay Wallace
Jennifer Wardle*
Alison Jane Wheatley
Alison Wiggins
Sarah Louise Wilkinson*
Georgina Shirley Willoughby
Jacqueline Wilson
Sharon Would
BACHELOR OF ARTS IN SOCIAL WORK (WORKBASED)
Linda Flett
Lesley Alyson James
Heather Nicholson
Christine Robinson
Claire Lisa Somers
Linda Trafford
BACHELOR OF SCIENCE IN SOCIAL WORK/LEARNING DISABILITIES
Christopher Zenzo Dlamini
Kerry Colleena Drury-Crockett
Jacqueline Fenwick
Christine Ann Healey
Natalie Sarah Iley
Victoria Jane Jackson
Brenda Jenner Kamanga
Charlotte Louise Lavin*
Irene Mokoena
Matthew Anthony Rowley
Michelle Elizabeth Teague
Rebecca Elizabeth Watson
BACHELOR OF SCIENCE IN SOCIAL WORK/ MENTAL HEALTH NURSING
Amy Rebecca Colling
Zoe Cuthbertson
Susy Goodwin
Ruksana Isha Hanif
Sandra Martin
Margaret Jean Mulgrew
Ibiyemi Kate Ibitayo Nnadede
Benjamin Okine
Stephen Mark Swift
BACHELOR OF ARTS IN SPECIALIST SOCIAL WORK WITH ADULTS
Cora Drimmie
Jacqueline Paterson*
POSTGRADUATE CERTIFICATE IN HEALTH AND SOCIAL CARE
Caroline Mary Fitzsimons
Gautam Marwah
Denise Nelson
Mohan Krishna Pullagura
Julkiflakhan Tadvi
POSTGRADUATE DIPLOMA IN HEALTH AND SOCIAL CARE
Stephen David William Bell
Mashid Turner
POSTGRADUATE DIPLOMA IN ADVANCED CLINICAL PRACTICE (MANAGEMENT OF LONG-TERM HEALTH CONDITIONS)
Mariea Theresa Bridge
MASTER OF SCIENCE IN ADVANCED CLINICAL PRACTICE (MANAGEMENT OF LONG-TERM HEALTH CONDITIONS)
Zuleide Oliveira Goodwin
Karen Jane MacKenzie
MASTER OF SCIENCE IN ADVANCED CLINICAL PRACTICE (MUSCULOSKELETAL STUDIES)
Cathryn Margaret Clark Angela Power
MASTER OF SCIENCE IN EVIDENCE-BASED PRACTICE
Joanne Elizabeth Smith
MASTER OF SCIENCE IN EVIDENCE-BASED PRACTICE (ORTHOPAEDICS)
Sanjay Gupta
Birgit Christine Hanusch
Michael Maru
MASTER OF SCIENCE IN HEALTH SCIENCES (GENERIC)
Shaun Ian Grainger
Annette Marie Hayward
Graham Patrick Jones
MASTER OF SCIENCE IN HEALTH SCIENCES (PUBLIC HEALTH)
Olufunlola Titilayo Adelayo
Carl David Arnold
Elizabeth Zeenah Benomran
James Temba Daniso
Abolaji Ismail
Julie Johnston
Rebecca Laidler
Nicola Jane Robinson
Gillian Sedgewick
Rebecca Thompson
Donna Marie Thorne
DOCTOR OF PHILOSOPHY
Orla Mary Crummey
A Comparison of the Experience of Low Back Pain and Neck Pain
Mark Steven Taylor
A Novel Method of Dietary Assessment in School-age Children: Its Design, Development and Performance Relative to a More Established Technique
SCHOOL OF SOCIAL SCIENCES AND LAW
CERTIFICATE IN EDUCATION IN POST-COMPULSORY EDUCATION MIDDLESBROUGH COLLEGE
Lesley Anne Barnes
Pamela Beach
Raymond Bell
Andrew Blythe
James Stafford Bromyard
Suzanne Brown
Steven Michael Burns
John Collinson
Karen Rae Duncan
Mandy Durkin
Steven Peter Garbutt
Susan Gauntley
Francisca Guzman-Speight
Edmund Hall
Karen Mary Harrison
Lynne Hart
Catharine Mary Hill
Kimberley Jane Hunt
Heidi Hutchinson
Fiona Allison Jennings
Elizabeth Anne Knight
Alexander Lack
Eric Leach
Kate Alex MacFarlane
Karon MacKay
Charlotte Mallender
Ruth Christina Massey
Anita Mayoh
Peter Joseph McCourt
Maureen Medd
Dale Metcalfe
Mark James Millins
Donna Moore
Ian Moore
Kevin Arthur Morris
Emma Louise Ogleby
Victoria Ann Parker
Julie Peacock
Helen Mary Pleydell
Gerard Power
Anne-Marie Pye
Jason Reeve
Sidney Rigby
Sarah Louise Robson
Alison Jane Russell
Paul William Sinton
Clair Stout
Michael Sullivan
Tracey Margaret Thompson
Gareth Andrew Ward
Claire Willis
Colin MacDonald Willis
Simon Wilson
Amanda Jane Yarker
Louise Elizabeth Yarker
CERTIFICATE IN EDUCATION IN TEACHING IN THE LIFELONG LEARNING SECTOR MIDDLESBROUGH COLLEGE
Peter Ashley McPherson
CERTIFICATE IN EDUCATION IN TEACHING IN THE LIFELONG LEARNING SECTOR STOCKTON RIVERSIDE COLLEGE
Ann Bivens
Fiona Elizabeth Lagus
Nicole Terry
Amanda Ward
HIGHER NATIONAL CERTIFICATE IN ADVANCED PRACTICE IN WORKING WITH CHILDREN AND FAMILIES STOCKTON RIVERSIDE COLLEGE Tatiana Fisher
Sheila Hurne
Marie Middleton
Christine Prendergast
Helen Russell
Melanie Jane Simmons
Clare Taylor
Sharon Thomas
FOUNDATION DEGREE IN ARTS IN ASSISTING LEARNING BISHOP AUCKLAND COLLEGE
Ann-Marie Bowron
Cheryl Diane Hanson
Lynne Margaret Jones
Melissa Louise Mullery
Ben Richard Parnaby
Rebecca Redfearn
Tracey Sains
Tracy Marie Swanston
Donna Joyce Thirling
Angela Tolley
Samantha Jane Tones
Caroline Denise Walker
Keely Wilkinson
FOUNDATION DEGREE IN ARTS IN ASSISTING LEARNING HARTLEPOOL COLLEGE OF FURTHER EDUCATION
Ralph Bainbridge
Michelle Campbell
Angela Clark
Jasmine Dixon
Julie Durent-Kennard
Joan Haswell
Andrew Paul Wilkinson
Jean Young
FOUNDATION DEGREE IN ARTS IN EARLY YEARS SECTOR ENDORSED DARLINGTON COLLEGE
Jane Ann Bachini
Joanna Conway
Stephanie Giacomelli
Lynda Susan Haslam
Elizabeth Catherine Morris
Julie Peacock
Dionne Helen Sheehan
Sharron Thompson
Leanne Wainwright
Joanne Wilkinson
FOUNDATION DEGREE IN ARTS IN EARLY YEARS SECTOR ENDORSED HARTLEPOOL COLLEGE OF FURTHER EDUCATION
Susan Abbey
Jill Auton
Sarah Louise Cook
Anna-Marie Degnan
Caroline Hay
Lisa Marie Henderson
Leanne Jackson
Rachel Joyce Preston
Alison Randall
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
Emma Louise Knox
FOUNDATION DEGREE IN ARTS IN EARLY YEARS SECTOR ENDORSED MIDDLESBROUGH COLLEGE
Rosewana Ahmed
Jane Rachael Boyle
Laura Charlotte Collins
Gillian Cooper
Avril Downey
Eleanor Field
Caroline Glynn
Ines Aurora Gracias
Elizabeth Jane Grantham
Katie Jayne Jackson
Rachel Emily James
Beverley Johnstone
Sarah Livingston
Kerrie-Anne Middleton
Alexandra Jane Murrell
Kathryn Elaine Roe
Saima Sadiq
Angela Steel
Jennifer Wass
FOUNDATION DEGREE IN ARTS IN EARLY YEARS SECTOR ENDORSED REDCAR AND CLEVELAND COLLEGE
Sarah Jane George
Clare Gray
Janet Kidd
Tracy Margaret Lenaghan
Alison MacKay
Emma Martin
Emma Jane Norris
Danielle Parr
Tracy Reid
Emma Sarah Smith
FOUNDATION DEGREE IN ARTS IN EARLY YEARS SECTOR ENDORSED STOCKTON RIVERSIDE COLLEGE
Nicola Anderson
Simon Armstrong
Jacqueline Belton
Helen Charlotte Camsell
Sarah Duffy
Joanne Henry
Joanne Martin
Catherine Mason
Bernadette Terri McPartland
Elizabeth Murphy
Melanie Nowell
FOUNDATION DEGREE IN ARTS IN WORKING WITH YOUNG PEOPLE AND YOUNG PEOPLE’S SERVICES HARTLEPOOL COLLEGE OF FURTHER EDUCATION
Ian Bell
Sharron Ann Hodgson
Katrina Ann Moran
Clare Eilizabeth Rayner
Sarah Louise Stead
Terri Willetts
Gary John Wilson
FOUNDATION DEGREE IN ARTS IN WORKING WITH YOUNG PEOPLE AND YOUNG PEOPLE’S SERVICES STOCKTON RIVERSIDE COLLEGE
Jane Baxter
Angelise Beckett
Kay Elizabeth Brown
Lisa Cryer
Kathleen Holt
Abigail Colette Homer
James Patrick Parkes
Hayley Theresa Robson-Grant
Certificate of Higher Education
Jennie McAndrew
BACHELOR OF ARTS IN EARLY CHILDHOOD STUDIES
Emma Armstrong
Janet Armstrong
Joanne Wade Barnett
Sajeda Basharat
Louise Caroline Bonney*
Lorraine Boyd
Adele Brazier
Miriam Sheila Brown
Dawn Susan Burns
Judith Mary Butler*
Andrea Marie Carling
Joanne Lindsey Caswell*
Linda Chapman
Gillian Margaret Charlesworth*
Alexandra Louise Cole
Jane Ann Cooke
Gillian Cubitt
Christine Cutts*
Laura Daggett
Elizabeth Jessie Rachel Denston*
Louise Dixon
Mark Anthony John Evans*
Dawn Fuller
Julie Garnett
Sarah Gilpin*
Stephanie Graves*
Jeanette Grey
Judith Harris
Sonia Maria Hawthorne
Kay Hines
Helen Hird*
Paula Hunt
Michael Anthony Hunter
Samantha Louise Hunter
Juliette Jennings
Angelika Keillor
Joan Helena Kent*
Rachel Marie Lambert
Joy Lesley Law*
Michelle Lorains
Shaheen Matloob
Julie McNicholas*
Lesley Ann Mitchell
Mandy Mooney*
Alison Nairn
Carol Anne Newman*
Samantha Newton
Wendy Anita Nixon
Moira Oliver*
Nicola Jayne Pascoe
Samantha Powis*
Hilary Rachel Preece*
Tuslem Rafiq
Wendy Ratcliff
Katrina Reed
Amanda Ruth Robinson
Veronica Susan Sharpe
Janice Shaw
Susan June Smith
Zoe Rebecca Smith*
Kathleen Snowdon*
Lesley Ann Softly
Janet Mary Stanwick
Ruth Elizabeth Tharme
Valerie Thomas*
Amy Thompson
Claire Michelle Thompson
Helen Thompson
Samantha Jayne Wall
Barbara Christine Wearing*
Gemma Wilkinson
Linda Janet Witts
CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION
Nikki Davies
Kirsty Louise Harrington
Emily Simpson
BACHELOR OF ARTS IN EDUCATION STUDIES
Susan Mary Auton*
Debra Tracy Bee*
Angela Leigh Blackett
Harry Carter
Lesley Ann Chesson*
Nicole Clare Garstin
Tracy Hobson*
Lesley Ann Johnson*
Joanne Keenan
Supavadee MacPherson
Louise Claire Naden
Anthony Osborne*
Lynn Patrickson*
Joanne Pattison
Christina Mary Phillips
Julie Elizabeth Philpot
Helen Julia Robinson*
Karen Linden Roddam
Susan Rowley
Helen Startup*
Rachel Christine Tallentire
David Michael Telfer
Emma Louise Thompson*
Sandra Wall
Nicholas Richard Ward
Helen Saint Cyr Watson*
Anne Elizabeth Weatherill
Lucy-Ann Webster
Jill Winterburn
BACHELOR OF ARTS IN EDUCATION STUDIES REDCAR AND CLEVELAND COLLEGE
Alan Jones
Brian Lewis
POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION IN POSTCOMPULSORY EDUCATION MIDDLESBROUGH COLLEGE
Michael John Arnell
Lesley Austin
Georgina Bailey
Simon David Bonas
Aneta Bradley
Jill Louise Carter
Sarah Marie Christie
Paul Dalkin
Sarah Douglas
Mary Dunning
Joanne Debbie Fenwick
Pamela Harwood
Rebecca Ann Hopkins
Susan Parten
Daniela Raspison
Julie Ann Scandrett
Kath Storey
Janet Elizabeth Teasdale
James Michael Woods
POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION IN POSTCOMPULSORY EDUCATION STOCKTON RIVERSIDE COLLEGE
Rosemary Joy Doyle
Marc Smith
POSTGRADUATE CERTIFICATE IN EDUCATION IN TEACHING IN THE LIFELONG LEARNING SECTOR STOCKTON RIVERSIDE COLLEGE
Mary Imelda Atherton
Anna Marie Bramley
Robert Mark O’Connor
David William Tindall
MASTER OF ARTS IN EDUCATION
Steven Barr
Sharon Paula Bell
Graham Bone
Joanne Elizabeth Carling
John Derek Chance
Mark Coates
Eleni Drivala
Stuart Mark Ebberley
Margaret Mary Hart
Jacquelyn Jackson
Maureen Ann Jersby
George Albert Laws
Susan Louise Murphy
James Reid
Linda Hamilton Rodham
Jacqueline Gale Vallis*
Mary Margaret Van Loo
* with Distinction
SPECIAL AWARDS AND PRIZES BEST OVERALL STUDENT ON CERTIFICATE OF HIGHER EDUCATION IN CARE PRACTICE
Caezar Buco
BEST OVERALL STUDENT ON BSC SOCIAL WORK/LEARNING DISABILITIES
Charlotte Louise Lavin
BEST OVERALL STUDENT ON BSC SOCIAL WORK/MENTAL HEALTH NURSING
Ibiyeme Kate Ibitayo Nnadede
BEST OVERALL STUDENT ON POSTGRADUATE DIPLOMA IN ADVANCED CLINICAL PRACTICE (MANAGEMENT OF LONGTERM HEALTH CONDITIONS)
Mariea Theresa Bridge
BEST OVERALL STUDENT ON MSC EVIDENCE-BASED PRACTICE
Joanne Elizabeth Smith
DOCTOR KATHRYN O’HARE AWARD FOR BEST OVERALL STUDENT ON THE MSc HEALTH SCIENCES PROGRAMME
Rebecca Thompson
TEES VALLEY SOCIAL WORK ALLIANCE PRIZE FOR BEST PRACTICE
Alison Jane Wheatley
PRIZE FOR MOST IMPROVED STUDENT
Sarah Louise Wilkinson
ALAN PARKER MEMORIAL PRIZE
Mark Anthony John Evans BA (Hons) Early Childhood Studies the learning resource centre
TENTH ANNIVERSARY PRIZE
Sponsored by Coutts Information Services Valerie Thomas BA (Hons) Early Childhood Studies
■ Coverage of graduations from the University of Teesside continues tomorrow.
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here