WORCESTER City have been handed a home tie with lower-ranked Dunkirk in the FA Vase second round – a team relegated from the Midland Football League last season.
City, who eased past Pinchbeck United on Saturday, trumped Dunkirk 6-1 away and 2-0 at home last season with the Nottingham-based club finishing second bottom of the pile.
READ MORE | FA Vase report and ratings - Pinchbeck United 0 City 3
READ MORE | Don't forget Demetri - City boss lauds strikers after Vase success
READ MORE | Droitwich, Malvern and Westfields through in FA Vase
At stake is £900 in prize money and a place in the last 64 of a national competition which has its final played at Wembley.
Giant-killers Droitwich Spa have pulled off three shocks so far and will need another to win at City's league rivals Lye Town.
Malvern Town host higher-ranked Loughborough University, while Westfields head to Leicester Nirvana.
The ties take place on the weekend of Saturday, November 2.
- Evesham United head to Halesowen Town for an FA Trophy replay tomorrow night (Tuesday, 7.45) knowing the reward is a home tie with Stamford in the first qualifying round.
The Daniels play at the same level as the Robins and beat Loughborough Dynamo 5-1 in the preliminary round on Saturday.
Redditch United have been paired with Histon or Corby Town, while Bromsgrove Sporting and Alvechurch play league rivals Barwell at home and Peterborough Sports away, respectively.
The Trophy ties take place across the weekend of Saturday, October 26.
FA VASE SECOND ROUND DRAW IN FULL
1 Selby Town v Bridlington Town
2 Bishop Auckland v West Auckland Town
3 Hebburn Town v Sunderland RCA
4 Irlam v Consett
5 Congleton Town v Maine Road
6 Stockton Town v Barnoldswick Town
7 Northwich Victoria v Wythenshawe Town
8 Lower Breck v Shildon
9 Vauxhall Motors v Sunderland Ryhope CW
10 Yorkshire Amateur v Bottesford Town
11 Newcastle Benfield v Guisborough Town
12 Rylands v Grimsby Borough
13 Longridge Town v Thornaby
14 Newark Flowserve v Rugby Town
15 Lye Town v Droitwich Spa
16 Wellingborough Town v Dudley Town
17 Malvern Town v Loughborough University
18 Lutterworth Town v Eastwood Community
19 AFC Mansfield v Long Buckby
20 Walsall Wood v Shawbury United or Uttoxeter Town
21 Leicester Nirvana v Westfields
22 West Bridgford v Heanor Town
23 Sporting Khalsa v Quorn
24 Coventry Untied v Long Eaton United
25 Clay Cross Town v Sherwood Colliery
26 Worcester City v Dunkirk
27 Harborough Town v Atherstone Town
28 Shepshed Dynamo v Cadbury Athletic
29 Holbeach United v Rothwell Corinthians
30 White Ensign v Wroxham
31 Woodbridge Town v Godmanchester Rovers
32 Norwich United v Kirkley & Pakefield
33 Stansted v Mildenhall Town
34 Newport Pagnell Town v Coggeshall United
35 Biggleswade United v FC Clacton
or Saffron Walden Town
36 Leighton Town v FC Broxbourne Borough
37 Deeping Rangers v Stanway Rovers
38 Milton Keynes Robins v Eynesbury Rovers
39 Colney Heath v Stowmarket Town
40 Fisher v Glebe
41 Abbey Rangers v Ascot United
42 Frenford v Lancing
43 Raynes Park Vale or Horndean v Sutton Common Rovers
44 Egham Town or Binfield v Redhill
45 Walthamstow v AFC Uckfield Town
46 Corinthian v Canterbury City
47 Windsor v Eastbourne Town
48 Westside or Deal Town v Oxhey Jets
49 Southall or Tunbridge Wells v Seaford Town
50 Welling Town v Bedfont & Feltham
51 Bearsted v Chatham Town or Beckenham Town
52 Kennington v Newhaven
53 Warminster Town v AFC Portchester
54 Baffins Milton Rovers v Bradford Town
55 Falmouth Town v Longlevens
56 AFC St Austell v Buckland Athletic
57 Tavistock v Exmouth Town
58 Saltash United v Bridgwater Town
59 Brockenhurst v Romsey Town or Plymouth Parkway
60 Thornbury Town v Cribbs
61 Christchurch v Badshot Lea
62 Bournemouth or Petersfield Town v Roman Glass St George
63 Bovey Tracey or Abingdon United v Hamworthy United
64 Bitton or Tadley Calleva v Fairford Town
FA TROPHY FIRST QUALIFYING ROUND DRAW IN FULL
1 Buxton v Hyde United
2 Prescot Cables v Pickering Town or Stocksbridge Park Steels
3 Whitby Town v Worksop Town
4 Lancaster City v Witton Albion
5 Nantwich Town v Bamber Bridge
6 Atherton Collieries v Scarborough Athletic
7 Morpeth Town v Mossley 8 Runcorn Linnets v Pontefract Collieries
9 Tadcaster Albion or Brighouse Town v Droylsden or Workington
10 Warrington Town v Ashton United
11 Dunston v Gainsborough Trinity
12 Radcliffe v FC United of Manchester
13 Kidsgrove Athletic v Colne
14 Stalybridge Celtic v South Shields
15 Redditch United v Histon or Corby Town
16 AFC Rushden & Diamonds v Banbury United
17 Leek Town v Chasetown
18 Evesham United or Halesowen Town v Stamford
19 Stourbridge v Nuneaton Borough
20 Peterborough Sports v Alvechurch
21 Biggleswade Town v Bedworth United
22 Cambridge City v Needham Market
23 Carlton Town v Matlock Town
24 Lowestoft Town v Coalville Town
25 Basford United v Mickleover Sports
26 St Ives Town v Soham Town Rangers
27 Grantham Town v Rushall Olympic
28 Tamworth v Leiston
29 Sutton Coldfield Town v Stafford Rangers
30 Stratford Town v Hednesford Town
31 Bromsgrove Sporting v Barwell
32 Folkestone Invicta v Lewes
33 AFC Sudbury v Harrow Borough
34 Haywards Heath Town v Aylesbury United or Sevenoaks Town
35 Carshalton Athletic v Merstham
36 Uxbridge v Bognor Regis Town
37 Westfield v Beaconsfield Town
38 Hitchin Town v Bedfont Sports Club
39 Ashford United or Witham Town v Barton Rovers
40 Hornchurch v Berkhamsted
41 Haringey Borough v Horsham
42 Maldon & Tiptree v Cray Wanderers
43 Bishop’s Stortford v Enfield Town
44 Heybridge Swifts v Potters Bar Town
45 Brightlingsea Regent v Royston Town
46 Metropolitan Police v Tilbury
47 Leatherhead v Whitstable Town or Ware
48 East Grinstead Town or Aveley v Bowers & Pitsea
49 Sittingbourne v Tooting & Mitcham United
50 Chipstead v Ashford Town (Middx) or Canvey Island
51 Whitehawk v Hendon
52 Barking v Margate
53 Wingate & Finchley v Hayes & Yeading United
54 Kingstonian v Corinthian Casuals
55 AFC Dunstable v Hastings United
56 Phoenix Sports v Kings Langley
57 Cheshunt v East Thurrock United
58 Basildon United v Chesham United
59 Worthing v Walton Casuals
60 Yate Town v Tiverton Town
61 Melksham Town v Basingstoke Town
62 Truro City v Blackfield & Langley
63 Poole Town v Hartley Wintney
64 Winchester City or Thame United v Frome Town
65 Marlow v Sholing
66 Salisbury v Dorchester Town
67 Willand Rovers v Larkhall Athletic
68 Wimborne Town v Taunton Town
69 Swindon Supermarine v Thatcham Town
70 Gosport Borough v Farnborough
71 AFC Totton v Weston-super-Mare
72 Highworth Town or Cinderford Town v Merthyr Town
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here